Home / Sports / WSA Huntington Beach Pier Event Results
Marlee Lovell in event earlier this season.( File photo courtesy: Carolyn Krammer)

WSA Huntington Beach Pier Event Results

Huntington Beach CA— The Western Surfing Association (WSA) Championship Tour event, Contest #7 took place February 17-18 at the pier in Huntington Beach. The event saw local North County and San Clemente surfers take top spots.

Oceanside’s Will ‘Tex’ Mitchell took 6th in the Boys U16 and Marlee Lovell took 1st in the Girls U14. Her sister Daisy Lovell took 6th in the MicroGrom Girls U10. Sive Jarrard of Carlsbad took 2nd in the Girls U18 Longboard while Ben Goldstein, also a Carlsbad surfer took the top spot in the Jr Longboard U18. See full results below.

The next two WSA events will be in Oceanside:  March 10-11 at the Oceanside Pier, south side and March 24-25 at the South Jetty.

Adaptive Other
1 Charles Webb, Oceanside
2 Spike Kane, Seattle
3 Chris O’berle, San Pedro

Adaptive Standing
1. Ryan Gambrell, VIsta
2. Dana Cummings, San Diego

Senior Mens 40-49
1. Rick Takahashi, San Diego
2. Mark Austin, San Clemente
3. Tom Dillon, Ventura
4. Gavin Haughey, Laguna Niguel
5. Vincent Duprat, Encinitas
6. Carlos Britto, San Clemente

Open Womens
1. Brooke Young, San Diego
2. Brooke Knox, Seal Beach
3. Serena Prince, Long Beach
4. Molly Tuschen, San Diego
5. Abby Dixon, Seal Beach
6. Jayme Linnes, San Clemente

Boys U14 Longboard
1. Aidan Sautner, San Clemente
2. Jack Van Wagoner, Carlsbad
3. Dylan Zazueta, Huntington Beach
4. Jonah Jarrard, Carlsbad

Girls U18 Longboard
1. Hana Catsimanes, San Clemente
2. Sive Jarrard, Carlsbad
3. Sophia Arky, Redondo Beach
4. Indie Hoffman, San Clemente
5. Eva Levy, Dana Point
6. Bianca Dootson, Aptos

Mens 18-29
1. Jared Gogue Dedeo
2. Rey Hernandez, Mexico
3. Parker Swoish, Orange
4. Nick Molde, Ontario
5. Ari Engel, San Diego
6. Rex Mascheroni, Ventura

Masters 30-39
1. Pedro Todaro, San Clemente
2. Rob Wagner, San Clemente
3. Gentry Gard, Laguna NIguel
4. Mick Badylak, Los Angeles
5. Charles Beardslee, Dana Point
6. Sean Millsap, San Clemente

Open Men Longboard
1. Bobby Hasbrook, San Clemente
2. Ben Goldstein, Encinitas
3. Dorian Torres, Playa Del Ray
4. Nick Isabella, San Diego
5. Jack Butler, Encinitas
6. Jorge Barba, Oceanside

Boys U16
1. Nico Coli, San Clemente
2. Keanu Igarashi, Huntington Beach
3. Luke Butterfield, Encinitas
4. Beck Adler, Los Angeles
5. Peter Stewart, Imperial Beach
6. William Tex Mitchell, Oceanside

Jr Longboard U18
1. Ben Goldstein, Carlsbad
2. Orion Lehrmann, Carlsbad
3. Rodney Buck, Palos Verdes
4. Aidan Sautner, San Clemente
5. Jack Butler, Encinitas
6. Jack Van Wagoner, Carlsbad

Senior Longboard 40+
1. Lance Albright, Aliso Viejo
2. Shea Roney, Cardiff
3. John Trette, San Clemente
4. Bill Hinchliff, Huntington Beach
5. Jorge Barba, Oceanside
6. Jeff Bjork, Woodacre

Boys U18
1. Kai McPhillips, San Clemente
2. Travis Booth, Laguna
3. Italo Mesinas, Malibu
4. Jake Levine, Launna
5. Nico Coli, San Clemente
6. Ricardo Williams

Legends 50+
1. Jeff Jessee, San Clemente
2. Lance Albright, Aliso Viejo
3. Chris Degraza,
4. Marcell Guinaldo, Huntington Beach
5. Keith Bybee, Cardiff
6. Bob Boldt, Oxnard

Continued on Page Two–>>