Don't Miss
Home / Sports / Western Surfing Association Final Results
Kade Matson (file photo)

Western Surfing Association Final Results

The final results from the West Coast Surfing Championships held at Church’s Beach on May 10 & 11.
WSA Championship Tour Series
Sponsored By: Surfer Magazine
Church Beach, San Onofre State Park

MICRO GROM BOYS/GIRLS SB U9***
1. Hendrick Osterkamp, San Clemente
2. Dane Matson, San Clemente
3. Cole McCaffray, Cardiff by the Sea
4. Hayden Rodgers, Laguna Beach

WEST COAST SEASON CHAMPION MICRO GROM U9
Dane Matson, San Clemente

BOYS U12*
1. Jabe Swierkocki, Ventura
2. Taj Lindblad, San Clemente
3. Kai McPhillips, San Clemente
4. Jack Stewart, Imperial Beach

WEST COAST SEASON CHAMPION BOYS U12
Kade Matson, San Clemente

Zach McCormick of Earl Warren Middle School in Solana Beach

Zach McCormick of Earl Warren Middle School in Solana Beach (file photo)

BOYS U14**
1. Sebastian Mendes, San Clemente
2. Sage Burke, Newport Beach
3. Zach McCormick, Encinitas
4. Dagan Stagg, Carlsbad

WEST COAST SEASON CHAMPION BOYS U14
Dagan Stagg, Carlsbad

BOYS U16**
1. Liam Gloyd, Carlsbad
2. Nathan Young, Fountain Valley
3. Wil Reid, Palos Verdes Estates
4. Griffin Foy, Fullerton

WEST COAST SEASON CHAMPION BOYS U16
Wil Reid, Palos Verdes Estates

BOYS U18**
1. Brighton Reinhardt, Dana Point
2. Jason Knell, Santa Barbara
3. Cameron Griggs, Mission Viejo
4. Kyle Brown, Laguna Hills

WEST COAST SEASON CHAMPION BOYS U18
Jay Christensen, San Diego

GIRLS U12*
1. Kirra Pinkerton, San Clemente
2. Alyssa Spencer, Carlsbad
3. Samantha Sibley, San Clemente
4. Kaelene DeBie, Paramount

WEST COAST SEASON CHAMPION GIRLS U12
Kirra Pinkerton, San Clemente

GIRLS U14*
1. Alyssa Spencer, Carlsbad
2. Kirra Pinkerton, San Clemente
3. Sydney Tisdel, Carlsbad
4. Samantha Sibley, San Clemente

WEST COAST SEASON CHAMPION GIRLS U14
Alyssa Spencer, Carlsbad

GIRLS U16**
1. Tiare Thompson, La Jolla
2. Malia Osterkamp, San Clemente
3. Sidney Johnson, Carlsbad
4. Kiersten Noonan, Encinitas

WEST COAST SEASON CHAMPION GIRLS U16
Tiare Thompson, La Jolla

GIRLS U18**
1. Malia Osterkamp, San Clemente
2. Avalon Johnson, Carlsbad
3. Kirra Pinkerton, San Clemente
4. Frankie Seely, Topanga

WEST COAST SEASON CHAMPION GIRLS U18
Malia Osterkamp, San Clemente

BOYS LONGBOARD U14
1. Koby Gilchrist, Encinitas
2. Benjamin Goldstein, Carlsbad
3. Ricky Fodor, Dana Point
4. Jimmy Wynne, San Clemente

WEST COAST SEASON CHAMPION BOYS LONGBOARD U14
Koby Gilchrist, Encinitas

JUNIOR LONGBOARD U18*
1. Kaimana Takayama, San Clemente
2. Austin Sonnier, San Diego
3. Neil Van Splinter, Camarillo
4. Nick Anderberg, Encinitas

WEST COAST SEASON CHAMPION JUNIOR LONGBOARD
Nick Anderberg, Encinitas

GIRLS LONGBOARD U14
1. Cameron Duby, San Juan Capistrano
2. Betsey Lee, Topanga
3. Hana McEvilly, Carlsbad
4. Cate Stokes, Aliso Viejo

WEST COAST SEASON CHAMPION GIRLS LONGBOARD U14
Cameron Duby, San Juan Capistrano

GIRLS LONGBOARD U18*
1. Frankie Seely, Topanga
2. Teresa O’Connor, San Juan Capistrano
3. Lexi Varteressian, Carlsbad
4. Maddie LoMonaco, Santa Monica

WEST COAST SEASON CHAMPION GIRLS LONGBOARD U18
Frankie Seely, Topanga

MEN 18 – 29*
1. Tyler Morris, Oxnard
2. Evan Sandison, Laguna Niguel
3. Ricky Lovato, San Clemente
4. Stephen Sendejas, Sunset Beach, CA

WEST COAST SEASON CHAMPION MEN 18 – 29*
Evan Sandison, Laguna Niguel

MASTERS 30 – 39*
1. Steve Moore, Encinitas
2. Gavin Haughey, Laguna Niguel
3. Jonathan Warren, Huntington Beach
4. Paul Pugliesi, Oceanside

WEST COAST SEASON CHAMPION MASTERS 30 – 39*
Paul Pugliesi, Oceanside

SENIOR MEN 40 – 49*
1. Jason Shook, Cardiff
2. Donald Day, Topanga
3. Rick Takahashi, San Diego
4. Pedro Diaz Rangel, Oceanside

WEST COAST SEASON CHAMPION SENIOR MEN 40 – 49*
Lance Albright, Huntington Beach

Dale Baker competes in the 'Legends Division'

Dale Baker competes in the ‘Legends Division’ (file photo)

LEGENDS 50 & OLDER*
1. Mike Gillard, Coronado
2. Rusty Phillipy, Cardiff
3. Dale Baker, San Clemente
4. Steve Mendelson, Oxnard

WEST COAST SEASON CHAMPION LEGENDS 50 & OLDER*
Rusty Phillipy, Cardiff

OPEN MEN SHORTBOARD – ALL AGES
1. Cody Canzoneri, San Clemente
2. Pedro Diaz Rangel, Oceanside
3. Jeremy Jennings, Huntington Beach
4. Keith Bybee, Carlsbad

WEST COAST SEASON CHAMPION OPEN MEN SHORTBOARD
Jeremy Jennings, Huntington Beach

OPEN WOMEN SHORTBOARD – ALL AGES
1. Jordan Wible, Manhattan Beach
2. Malia Osterkamp, San Clemente
3. Samantha Sibley, San Clemente
4. Malia Rimavicus, Cape Cod, MA

WEST COAST SEASON CHAMPION OPEN WOMEN SHORTBOARD
Malia Osterkamp, San Clemente

OPEN MEN LONGBOARD – ALL AGES*
1. Nick Anderberg, Encinitas
2. Cody Canzoneri, San Clemente
3. Austin Sonnier, San Diego
4. Terry Gillard, Imperial Beach

WEST COAST SEASON CHAMPION OPEN MEN LONGBOARD
Nick Anderberg, Encinitas

Maddie LoMonaco, 17 of Santa Monica

Maddie LoMonaco, 17 of Santa Monica (file photo)

OPEN WOMEN’S LONGBOARD – ALL AGES
1. Maddie LoMonaco, Santa Monica
2. Emma Roll, Santa Monica
3. Betsey Lee, Topanga

WEST COAST SEASON CHAMPION OPEN WOMEN LONGBOARD
Maddie LoMonaco, Santa Monica

SR. MEN LONGBOARD 40 & OLDER*
1. Mike Gillard, Coronado
2. Lance Albright, Huntington Beach
3. Brian McEvilly, Carlsbad
4. Eric Rendon, San Clemente

WEST COAST SEASON CHAMPION SENIOR MEN LONGBOARD 40+
Lance Albright, Huntington Beach

ADAPTIVE SURFERS PRONE
1. Chris Oberle, Los Angeles
2. Mark Thornton, Carlsbad

WEST COAST SEASON CHAMPION ADAPTIVE SURFERS PRONE
Chris Oberle, Los Angeles

%d bloggers like this: