Don't Miss
Home / Sports / Scholastic Surf Series Orange County Middle School Division Results
(file photo)

Scholastic Surf Series Orange County Middle School Division Results

Orange County CA— The Scholastic Surf Series and the Orange County Middle School surf teams started off their 5 event season with some firing waves at Church. The competitors were treated to four to five foot waves in some excellent conditions.   Thank you to all of our sponsors who make the Scholastic Surf Series season possible.

For more info about the SSS, please contact Sue Lister, Administrative Director, at 760-518-2727 / info@surfsss.org or Carolyn Krammer, Competition Director at 760-439-0863 / carolnoceanside@cs.com. You can also visit our website at www.surfsss.org for a current schedule of all SSS events in California. Thanks for publishing.

 Team Results – Middle School Division 1

  1. Shorecliffs 239
  2. Thurston 197
  3. Bernice Ayer 141
  4. Marco Forster 87.5
  5. Niguel Hills 87.5
  6. Vista Del Mar 74
  7. Don Juan Avila 45

Individual Results – Middle School Division 1

Boys Shortboard

  1. Taj Lindblad, Shorecliffs
  2. Kiko Nelsen, Thurston
  3. Max Beach, Shorecliffs
  4. Kai McPhillips, Shorecliffs
  5. Sean Dougherty, Niguel Hills
  6. Sam Nelsen, Thurston

Boys Longboard

  1. Kai McPhillips, Shorecliffs
  2. Cole Thompson, Bernice Ayer
  3. Jimmy Wynne, Shorecliffs
  4. Zachary Henderson, Thurston
  5. Riley Kraatz, Bernice Ayer
  6. Sam Nelsen, Thurston

Girls Shortboard

  1. Grace Fink, Thurston
  2. Tess Booth, Thurston
  3. Malia Mauch, Shorecliffs
  4. Jayme Linnes, Vista Del Mar
  5. Zoe Mortensen, Shorecliffs
  6. Ryann Daly, Marco Forster

 Girls Longboard

  1. Malia Mauch, Shorecliffs
  2. Alexis Morgan, Shorecliffs
  3. Alex Higginson, Bernice Ayer
  4. Autumn Ferguson, Vista Del Mar
  5. Grace Gilles, Thurston
  6. Mason Gray, Niguel Hills

Coed Bodyboard

  1. Evan McMillen, Niguel Hills
  2. Trevor Taylor, Don Juan Avila
  3. Liam Gillon, Marco Forster
  4. Pablo Moser, Niguel Hills
  5. Andrew Shutts, Thurston
  6. Spencer Collins, Thurston

 Team Results – Middle School Division 2

  1. Shorecliffs 124
  2. Bernice Ayer 68
  3. Marco Forster 49
  4. Dana Point 37

 Individual Results – Middle School Division 2

Boys Shortboard

  1. Myles Biggs, Shorecliffs
  2. Niko Ripley, Shorecliffs
  3. Raiki Nishida, Shorecliffs
  4. Jaxon Ribley, Shorecliffs
  5. Jack Harris, Bernice Ayer
  6. Gavin Wilchek, Shorecliffs

Boys Longboard

  1. Jackson, Todd, Shorecliffs
  2. Ty Connelly, Shorecliffs
  3. Liam Short, Marco Forster
  4. Jack Harris, Bernice Ayer
  5. Nathan Langer, Bernice Ayer
  6. Carson Wall, Marco Forster

Girls Shortboard

  1. Bryn Kurt, Marco Forster
  2. Makayla Moss, Shorecliffs
  3. Stila Fresenius, Dana Point
  4. Cora Nordheim, Dana Point
  5. Julia Guild, Shorecliffs
  6. Grace Fermelia, Dana Point

Girls Longboard

  1. Hana Catsimanes, Shorecliffs
  2. Cora Nordheim, Dana Point
  3. Kaia Siegel, Bernice Ayer
  4. Karley Osorio, Marco Forster