Home / Sports / 20th Annual Surf for the Sea-Results

20th Annual Surf for the Sea-Results

Oceanside CA— The 20th Annual Surf for the Sea surf contest was held at the Oceanside North Jetty on Saturday and Sunday, September 10 & 11, 2016. This surfing event is in loving memory of the late Harry Bennett, Steve Leighton, Tore Bonura, Chuck “Clubber” Hundley, Banning Capps, Court Overin, John Craven, Midget Smith, Casey Williams, Chris Pompa, Michael Pultz, Susie Prestie, John Douglas and most recently Brandon Dreyer and Logan Lipton.  They are all our local family of surfers who have passed away.

This is an annual memorial event supporting the Environment with proceeds going to the Surfrider Foundation, San Diego Chapter, to help raise awareness and help protect our ocean, waves and beaches. 215 competitors received an event T-Shirt designed by Josh Potter, lunch catered by Johnny Manana’s Restaurant and a chance at many raffle prizes including surfboards, skateboards, wetsuits, backpacks, t-shirts and hats. Local merchants and sponsors who help make this event a success year after year are: Asylum Surf Shop, Bodyglove Wetsuits, Brixton, Byrne Surfboards, Chemistry Surfboards, Dragon Optical, Eco Water, Etnies Surfwear, Fox Deluxe, Go Pro, Hurley, Johnny Mananas, North County Trophies, Oakley, PCH Mortgage & Real Estate, Josh Potter Art, Raen Optics, Reef, Positiv Skateboards, Smith Optics, Standard Graphics, Stay Covered, Sticky Bumps, SUPERBRAND Surfboards, Surf AM Golf PM, Surface Sun Systems, Surfride Board Shop, The Surfrider Foundation San Diego Chapter, WSA (Western Surfing Association), Crummer Photography, and Scholastic Surf Series.

The raffle was made possible by all the generous donations of local merchants and the surfing industry. A very big thank you to everyone for helping to make this another successful year for Surf for the Sea.  For more information, please contact Carolyn Krammer, Contest Director at (760) 439-0863 or carolnoceanside@cs.com. Thank You.

Pro/Am Opensurf_for_the_sea_collage

  1. Max Gardenier $600    Oceanside
  2. Jordan Kudla $300    San Clemente
  3. Vini Fornari $200    Oceanside
  4. Davey Gonsalves $100    Oceanside

Men (18-24)

  1. Yoisis Delgado Oceanside
  2. Trent Smith Cardiff
  3. Nic Holdman San Diego
  4. Brennan Aubol Carlsbad
  5. Dylan Mateo Vista
  6. Tanner Waite Oceanside

Masters (25-34)

  1. Max Gardenier Oceanside
  2. Vini Fornari Oceanside
  3. John Daniels Bonsall
  4. Daniel Ward Oceanside
  5. Timmy McHugh Santa Monica

Senior Men (35-49)

  1. Jared Denham Oceanside
  2. Jordy Newtson Vista
  3. K J Butterfield Encinitas
  4. Mark Webb Oceanside

Legends (50 +)

  1. Jack Baseley Vista
  2. Tom Steenbock Oceanside
  3. Ray Kunz Oceanside
  4. Rich Waite Oceanside

 Micro Groms (6 & Under)

  1. Hayden Suess Oceanside
  2. Austin Senger Encinitas
  3. Sawyer Abing Seal Beach
  4. Bodhi Aguilar  San Clemente
  5. Apollo Bennett Oceanside
  6. Skyler West Encinitas

Micro Groms (8 & under)

  1. Chase Nieman Carlsbad
  2. Caden Francis Carlsbad
  3. Catalina Downer San Clemente
  4. Austin Senger    Encinitas
  5. Campbell Heit  Carlsbad
  6. Jett ‘Rocket’ Prefontaine  Carlsbad

Grommet Boys (12 & Under)

  1. Evan Gallen San Diego
  2. Bane Corbett San Clemente
  3. Gavin Frank Leucadia
  4. Luke Butterfield  Encinitas
  5. Timothy Simmers Oceanside
  6. Mason O’Toole Oceanside

Boys (13-14)

  1. Jack Gallen San Diego
  2. Jack Hopkins San Clemente
  3. Kaylib Yang Encinitas
  4. Raiki Nishida Capo Beach
  5. Rece DeLorenzo   San Clemente
  6. Jake Vandenburg San Clemente

Junior Men (15-17)

  1. Ethan Hurst Huntington Beach
  2. Jake Hennessy Cardiff
  3. Finn Erickson Oceanside
  4. Trent Smith Cardiff
  5. Brice Smith San Marcos
  6. Jack Hopkins San Clemente

Gromette Girls  (12 & under)

  1. Caitlin Simmers  Oceanside
  2. Cascia Collings  Dana Point
  3. Casey Lavin Carlsbad
  4. Miko Baron Oceanside
  5. Maile Garrett  Cardiff
  6. Marlee Lovell Oceanside

Girls (15 & Under)

  1. Caitlin Simmers Oceanside
  2. Sydney Tisdel Carlsbad
  3. Makena Foster Oceanside
  4. Joceline Marchand Carlsbad
  5. Grace Williams Ridgecrest
  6. Casey Lavin Carlsbad

 Open Women Shortboard

  1. Joceline Marchand Carlsbad
  2. Coral McDuffee Oceanside
  3. Nikki Cowan Oceanside
  4. Kaily Newtson Vista
  5. Olivia Beutz Oceanside
  6. Casey Lavin Carlsbad

Open Womens Longboard

  1. Summer Richley Costa Mesa
  2. Sydney Morris Huntington Beach
  3. Kama Keohokapu Temecula
  4. Jenna Fomenko San Clemente
  5. Nikki Cowan Oceanside
  6. Julia Dervieux Irvine

Junior Longboard (25 & under)

  1. Robert Fernandez Oceanside
  2. Tyler Wygandt Oceanside

Senior Longboard (26 & over)

  1. Ryan Leighton Oceanside
  2. Ben Murphey San Diego
  3. Max Cregar Oceanside
  4. Adam Leste Oceanside
  5. Josh Spengler Oceanside
  6. Shea Roney San Diego

Surfboard Winners:

  • Jack Ducote, San Diego -Byrne Surfboard
  • Newtson Family, Vista – Chemistry Surfboard
  • Tyler Donaldson, Long Beach- SuperBrand Surfboard