Don't Miss
Home / Sports / Scholastic Surf Series San Diego Middle Schools Division 2 Results
Oceanside Middle School team (courtesy photo)

Scholastic Surf Series San Diego Middle Schools Division 2 Results

Ocean Beach CA— San Diego Middle School Division 2 opened up the season at Avalanche.  It was definitely a Fall morning with a chill in the air and some bumpy conditions from a little hurricane swell.  Surf was in the 3 to 5 foot range and plenty of corners for the kids to perform on.  You could definitely see all the hard work they have been putting into their surfing as the level of surfing was on the rise and everyone ripping. We would also like to welcome our new team Classical Academy to our SSS teams in Div 2. We also had the pleasure of introducing our new sponsor SharpEye Surfboards to the SSS season. Enrique and Travis along with Marcio were there and brought plenty of boards for our SSS kids

to demo and surf on.  SharpEye Surfboards will be at our various events thru the season so please make sure you visit them and support our sponsors.  We also had plenty of Surface Sun Screen available for everyone to use.  Thanks to our sponsors and parents and coaches who support the SSS.  It’s going to be a great season.

Team Results Div 2       Points

  1. Oceanside-184
  2. Oak Crest “B” -158
  3. Valley “B”- 112
  4. Pacific Beach -107
  5. Sanderling -104
  6. Coronado -95
  7. Calavera Hills  -85
  8. Classical Academy -41
  9. High Tech – 8

Individual Results Div 2

Boys Shortboard
  1. Ryan Risko, Oceanside
  2. Sage Stern, Sanderling
  3. Timothy Fandey, Calavera Hills
  4. Shea Kunta, Oak Crest “B”
  5. Timothy Simmers, Oceanside
  6. Ryder Smith, Oceanside
Boys Longboard
  1. Wyatt Tudor, Oak Crest “B”
  2. Sebastian Sanders, Valley “B”
  3. Gage Eaton, Pacific Beach
  4. Steven Leste, Oceanside
  5. William Kreissig, Oceanside
  6. Shane Gillard, Coronado
Girls Shortboard
  1. Skylie Knowles, Oceanside
  2. Mallory Oien, Oak Crest “B”
  3. Taylor Cunningham, Oceanside
  4. Jane Roloff, Pacific Beach
  5. Elena Olszak, Oak Crest “B”
  6. Lucia Meza, Pacific Beach
Girls Longboard
  1. Star D’Elia, Oceanside
  2. Zoe Zentic, Oceanside
  3. Cami Currie, Oak Crest “B”
  4. Avalon Besso, Calavera Hills
  5. Jesse Hill, Coronado
  6. Rylie Brendek, Coronado
Coed Bodyboard
  1. Steven Leste, Oceanside
  2. Noah Berry, Valley “B”
  3. Kaleb Dasher, Sanderling
  4. Curren Brown, Valley “B”
  5. Laughlin McDermitt, Oak Crest “B”
  6. Dylan Jones, Calavera Hills