Home / Sports / Scholastic Surf Series San Diego Middle Schools Div 2 Results
(Photo courtesy: Carolyn Krammer)

Scholastic Surf Series San Diego Middle Schools Div 2 Results

Oceanside CA— What a way to end the SDMS Div 2 season with the best waves and weather of the season.  With offshore conditions in the morning and glassy conditions most of the day, March 31, 2019, the kids were frothing and ripping.  Peaky barrels and long lefts off the south jetty were firing all day long.

The Oceanside Middle School Surf Team took home the honors with the Team win and the Season Overall Team Champion.  Unofficial until the top 4 events are posted but it looks like the following will be the Division Champs for the 2018-19 season:  Ryan Risko, Boys Shortboard; Skylie Knowles, Girls Shortboard; Star D’Elia, Girls Longboard; Steven Leste, Bodyboard, all from the Oceanside Middle School Surf team and Wyatt Tudor, Boys Longboard from Oak Crest ‘B’ Team.  Congratulations to everyone on a great season.

Special thank you to Scott Graham and his Orange County Staff for coming up to help get our season finished while our San Diego Staff was at Ponto doing another makeup for our high school teams Division 3 & 4. Thank you to WSA for the use of their jerseys for the event.  Thanks coaches, parents and teams for another great season.  Get your entries in for State Champs which is April 27 & 28 at Oceanside South Jetty

Team Results Div 2       Points

  1. Oceanside                  175
  2. Oak Crest ‘C’      149
  3. Oak Crest ‘B’     137
  4. Calavera Hills        90.5
  5. Coronado                    81
  6. Sanderling Waldorf 76
  7. Pacific Beach        69
  8. Valley ‘B’                    62
  9. Classical Academy   39.5

Individual Results Div 2

Boys Shortboard

  1. Timothy Fandy, Calavera Hills
  2. Wyatt Tudor, Oak Crest ‘B’
  3. Ryan Risko, Oceanside
  4. Timothy Simmers, Oceanside
  5. Rawly McKinley, Oak Crest ‘C’
  6. Rex Dinsmore, Oak Crest ‘B’

Boys Longboard

  1. Ryan Risko, Oceanside
  2. Francis Hendrickson, Coronado
  3. Shane Gillard, Coronado
  4. Wyatt Tudor, Oak Crest ‘B’
  5. Trevor Mencinsky, Oak Crest “B”
  6. Gage Eaton, Pacific Beach

Girls Shortboard

  1. Skylie Knowles, Oceanside
  2. Mallory Oien, Oak Crest ‘C’
  3. Cameron Currie, Oak Crest ‘B’
  4. Jane Roloff, Pacific Beach
  5. Elena Olszak, Oak Crest ‘C’
  6. Sophia Briseno, Sanderling Waldorf

Girls Longboard

  1. Star D’Elia, Oceanside
  2. Avalon Besso, Calavera Hills
  3. Rylie Brenden, Coronado
  4. Ginger Wolverton, Oceanside
  5. Elena Olszak, Oak Crest ‘C’
  6. Jesse Hill, Coronado

Coed Bodyboard

  1. Steven Leste, Oceanside
  2. Kaleb Dasher, Sanderling Waldorf
  3. Tucker Oien, Oak Crest ‘C’
  4. Ian Haugen, Valley ‘B’
  5. Curren Brown, Valley ‘B’
  6. Dylan Jones, Calavera Hills